Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
35
Hz. Hasan (r.a) Hayatı - Şahsiyeti - Dönemi (Karton Kapak) Ali Muhamme

Hz. Hasan (r.a) Hayatı - Şahsiyeti - Dönemi (Karton Kapak)İslam Tarihi 7 Raşidhalifeler

Hicretin üçüncü yılı Ramazan ayında Medine-i Münevvere'de doğdu. Kulağına bizzat dedesi Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz ezan okuyup kamet getirdi. Adını "Hasan" koydu. Babası Hz. Ali (r.a.) ve annesi Hz. Fatıma (r.anha)'dır. Yüz ...

Stokta var
Kargo Ücreti : 6,90 TL
Liste Fiyatı
: 45,00 TL
Kitapzen Fiyatı
: 29,25 TL
Kazancınız
: 15,75 TL
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Hicretin üçüncü yılı Ramazan ayında Medine-i Münevvere'de doğdu. Kulağına bizzat dedesi Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz ezan okuyup kamet getirdi. Adını "Hasan" koydu. Babası Hz. Ali (r.a.) ve annesi Hz. Fatıma (r.anha)'dır. Yüz güzelliği bakımından Resulullah (s.a.v.)'e en çok benzeyendi. Hz. Hasan ve Hüseyin Resulullah (s.a.v.)'in iki reyhanıydı. Onları öpüp koklardı. Onlar da dedelerinin yanından ayrılmazdı.

Bir gün Ebu Eyyub el-Ensari (r.a.) Hane-i Saadet'e geldi. Resulullah (s.a.v.) Efendimizi torunlarıyla birlikte görünce: "Ya Resulallah! Bunları çok mu seviyorsun?" dedi. Resulullah (s.a.v.): "Nasıl sevmem? Bunlar benim dünyada öpüp kokladığım iki reyhanımdır" buyurdu. Hz. Hasan (r.a.) babasının şehid edilmesi üzerine halife oldu. Kendisine kırk bin kişi biat etti.

Mısır ve Şam yöresi ise Hz. Muaviye'ye biat ettiler. Hilafetin yedinci ayına girilmesine rağmen iki taraf anlaşamadı. Birbirine karşı ordular hazırlayıp harbe karar verilince Hz. Hasan (r.a.) Müslümanların birbirlerinin kanlarını dökmelerini uygun görmedi ve kendisinden sonra halife olmak üzere hilafeti Hz. Muaviye'ye bıraktı.

Bu şekilde hem kan dökülmesine mani oldu, hem de Resulullah (s.a.v.)'in bir mucizesinin gerçekleşmesine vesile oldu. Zira Resulullah (s.a.v.), Hz. Hasan daha küçük yaşta iken ona işaret ederek şöyle buyurmuştu: "Bu oğlum seyyiddir, ümid ederim ki, Allah Teala onun vasıtasıyla iki tarafın arasını bulur."

Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
9789756500590
Boyut
16.50x23.50
Sayfa Sayısı
456
Basım Tarihi
2018-01
Çeviren
Tuğrul Sofran
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Gerçek Tıp plus Gerçek Tıbbın 10 Şifresi 84,07 TL    52,96 TL  
Kapat