Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
24
Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi, Sof Filiz Yenişehirlioğlu

Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi, Sof

Bu kitapta, Ankara keçisi tiftiğinden eğrilerek Ankara'da dokunan, Ankara sofunun ve Ankara tiftik dokumacılığının tarihine odaklanan Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi, Sof sergisinin kataloğunun yanı sıra, 16. yüzyıldan itibaren dünyada, ...

Stokta var
Kargo Ücreti : 7,90 TL
Liste Fiyatı
: 46,30 TL
Kitapzen Fiyatı
: 35,19 TL
Kazancınız
: 11,11 TL
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Bu kitapta, Ankara keçisi tiftiğinden eğrilerek Ankara'da dokunan, Ankara sofunun ve Ankara tiftik dokumacılığının tarihine odaklanan Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi, Sof sergisinin kataloğunun yanı sıra, 16. yüzyıldan itibaren dünyada, eşsiz özellikleriyle seçkinler tarafından tercih edildiği bilinen ancak 19.yüzyılda azalarak son bulan sof dokumacılığının izinde, Ankara keçisi, tiftik, sof, Ankara keçisinin ve Ankara tiftik dokumacılığının temsili gibi konulara ilişkin bilimsel makaleler yer almaktadır. Bu kitap, müzelerden ve özel koleksiyonlardan sof örneklerinin tespit edilerek izleyiciyle ilk kez buluştuğu sof sergisinin nasıl oluşturulduğunun belgelenmesinin yanında, Ankara keçisi ve sof üzerine araştırmacıların yararlanacağı bir kaynak olması amaçlanarak oluşturulmuştur.

Anadolu'da dokumacılığın ve yünün tarihi ve yünün maddi değerinden, Ankara keçisinin özelliklerine, Osmanlı döneminde Ankara keçisi yetiştiriciliği, Ankara keçisinin Fransa ve Güney Afrika'daki serüveni ve sayısal yoğunluğunun değişimine, Ankara tiftik ve sof dokumacılığının tarihinden, 18. Yüzyıla tarihlenen Ankara'nın bilinen en eski resmi Ankara Manzarası'nın hikayesinin sunulmasına kadar farklı ancak birbiriyle bağlantılı konulardaki yazıları bir araya getiren kitapta aynı zamanda, Cumhuriyet döneminde Ankara keçisi ve tiftik arz zincirinin bir değerlendirmesi, Ankara keçisi simgesinin resim, banknot, pul, amblem gibi öğelerde nasıl temsil edildiğine dair makaleler de yer almaktadır. Kitabın, sergi kataloğu bölümünde, Topkapı Sarayı Müzesi'nden 16. Ve 17. yüzyıllara tarihlenen tiftik örnekler, Sadberk Hanım Müzesi'nden sof kumaştan ve tiftikten üretilmiş giysi örnekleri, Ankara Etnografya Müzesi ve şahıs koleksiyonlarında yer alan sof kumaş örnekleri yer almaktadır. Bununla birlikte, 18. Yüzyıl Ankara'sını topografik özellikleriyle olduğu kadar Ankara keçisine ve tiftiğe dayalı ekonomisi ve tiftik dokumacılığı ile de tesmsil eden, sergi için Rijksmuseum, Amsterdam'dan getirilen Ankara Manzarası tablosu da bulunmaktadır. Katalogda, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Kütüphane ve Arşivi'nden ve şahsi ve kurumsal koleksiyonlardan ve arşivlerden bir araya getirilen, Ankara keçisi ve tiftik dokumacılığına dair gravür, kartpostal, fotoğraf, belge, tiftik dokumacılığında kullanılan aletler, sof boyamacılığında kullanılan doğal boyar maddeler ve tiftikten Cumhuriyet döneminde üretilen örgü ve dokuma örneklerden bir seçki de bulunmaktadır.

Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
9786059388122
Boyut
23.00x28.00
Sayfa Sayısı
319
Basım Tarihi
2018-05
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Kategoriler
Gerçek Tıp plus Gerçek Tıbbın 10 Şifresi 84,07 TL    52,96 TL  
Kapat