Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
new
Olay Slavoj Zizek

Olay

Slavoj Zizek  / 
Günümüzün en önemli filozofu Slavoj Zizek, Olay'da hayatı boyunca geliştirdiği felsefi projesinin temel kavramını çeşitli anlam evrenleri etrafında ele alıyor. Bu anlam evrenleri sırasıyla Budizm, Psikanaliz ve Batı Felsefesi'dir. Zizek, ...

Stokta var
Kargo Ücreti : 22,00 TL
Kitapzen Fiyatı
: 72,00 TL
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Günümüzün en önemli filozofu Slavoj Zizek, Olay'da hayatı boyunca geliştirdiği felsefi projesinin temel kavramını çeşitli anlam evrenleri etrafında ele alıyor. Bu anlam evrenleri sırasıyla Budizm, Psikanaliz ve Batı Felsefesi'dir. Zizek, benliğin olmamasından sorumlu bir benlik anlayışına doğru felsefi bir yolculuğa çıkarıyor bizleri.


Budist evren böylece iki tür olaya izin verir:Aydınlanma olayı, Benliğin var oluş olmadığını tam olarak üstlenme olayı; örnek olarak haiku şiirinde ve Deleuze'ün saf bir anlam(olmayan) olayı dediği şeyde, gelip geçici bir olayın benzersiz bir şekilde yakalanması.Bu, Budizm'in sonsuz yargısı gibi görünüyor: Mutlak olanın (Nirvana'da deneyimlenen ilkel Boşluk'un) ve kırılgan flaş benzeri minik yüzey etkisinin (haiku konusu) üst üste binmesi. İşte Matsuo Basho'nun en iyi bilinen haiku'su:


Eski gölet…


Bir kurbağa atlar


Sıçrayarak


Hakiki nesne sıçrama olayıdır (onu onaylayan sessizlikle örtüşmüyor mu?Haiku'da idealleştirme yoktur, sadece yüceleştirme etkisi vardır, burada maddi bir eylem ne kadar “düşük” olursa olsun olayı doğurabilir, bu nedenle aynı olaya odaklanan bir haiku'nun çok daha kaba bir versiyonunu tahayyül etmekten korkmamalıyız; Japonya'dan bir arkadaşım bana, Başo'nun sıçrama motifinin yirminci yüzyıla ait bir varyasyonu vardır ve kesinlikle bir parodi olarakokunmamalıdır demişti:


İçinde bayat su bulunan klozet…


üzerine oturuyorum


Sıçratıyorum

(Tanıtım Bülteninden)


Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
9786057200945
Boyut
14 x 20,5
Sayfa Sayısı
144
Basım Tarihi
2023
Kapak Türü
İnce Kapak
Dili
Türkçe
Kategoriler
Gerçek Tıp plus Gerçek Tıbbın 10 Şifresi 220,00 TL    146,30 TL  
Kapat