Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
15
Kültürel Müzikoloji %25 indirimli Ayten Kaplan

Kültürel Müzikoloji

Ayten Kaplan  / 
Müzik nedir? Farklı müziklerin ortak noktası nedir? Müziğin herkesin anladığı ortak bir dil olduğuna direten insanlar yanılıyorlar mı? Bir insan besteci, toplum içinde yaşar. Geleneği, kültürel değerleri; tüm kişisel ve toplumsal ...

Tedarik Süresi 4 gün
Kargo Ücreti : 5,50 TL
Liste Fiyatı
: 19,00 TL
Kitapzen Fiyatı
: 16,15 TL
Kazancınız
: 2,85 TL
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Müzik nedir? Farklı müziklerin ortak noktası nedir? Müziğin herkesin anladığı ortak bir dil olduğuna direten insanlar yanılıyorlar mı?

Bir insan besteci, toplum içinde yaşar. Geleneği, kültürel değerleri; tüm kişisel ve toplumsal yaşantısını yaptığı müzikle aktarır. Birey/ besteci ile toplum arasında doğal bir etkileşim vardır. Bu etkileşim süreci yayından ticarete, siyasetten eğitime, zorla kültürlemeden kültürleşmeye, bozulma ve yabancılaşmadan kültürel şoka, etnik yapıdan ulusal yapıya dek uzanmaktadır. Gücünü toplumdan alan besteci, doğadaki sesleri kendi estetik anlayışına göre düzenleyerek, benimsediği değerleri dile getirir. Yapıtını örer ve icra yolu ile toplumun kültürel beklenti ve değerlendirmesine sunar. Müzik yapma ve dinleme de sağduyu, duygusal, bilişimsel ve davranışsal düzeyde sağlanabilmişse ve doğal etkileşim alanlarına göre yapılan değerlendirmeler olumlu ise müzik eseri ile toplum arasında bir iç denge sağlanmış demektir. Bu denge durumundaki müzikal görünüm, toplumun kültürel yapısını çözümlemede, yardımcı bir unsurdur. Ancak elde edilen bulgulara Müzik adına genellemeler yapılamaz. Sonuçlar yalnızca ‘o' toplum için geçerlidir.

Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
9789758803293
Boyut
13.50x20.00
Sayfa Sayısı
127
Basım Tarihi
2005-08
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Kapat