Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
30
Mantık Bilimi - Küçük Mantık Anahatlarda Felsefi Bilimler Ansiklopedis

Mantık Bilimi - Küçük MantıkFelsefi Bilimler Ansiklopedisi - I

Hegel'in Mantık Bilimi Aristoteles'in Organon başlığı altında toparlanan Mantık çalışmalarından bu yana insan Usunun kavramsal yapısı üzerine üstlenilen en tam çözümleme girişimidir. Sözde biçimsel, simgesel, matematiksel vb. ...

Stokta var
Kargo Ücreti : 7,90 TL
Liste Fiyatı
: 118,00 TL
Kitapzen Fiyatı
: 82,60 TL
Kazancınız
: 35,40 TL
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Hegel'in Mantık Bilimi Aristoteles'in Organon başlığı altında toparlanan Mantık çalışmalarından bu yana insan Usunun kavramsal yapısı üzerine üstlenilen en tam çözümleme girişimidir. Sözde biçimsel, simgesel, matematiksel vb. “mantık” olarak bilinen daha sonraki girişimler bir yandan yöntemsizlikleri ve öte yandan içeriksizlikleri açısından Hegel'in biçim ve içeriği birbiri dışına bırakmayan ve saltık yöntem ya da saltık tanıtlama üzerine kurulu mantık dizgesi ile karşılaştırma içine getirilemezler. Hegel'in Mantık Bilimi' nin “önceki Metafiziğin ” (vormalige Metaphysik) yerini aldığı yolundaki sözleri ‘Mantık = Metafizik' denklemini imlemez.

Mantık hiç kuşkusuz metafizik değildir, çünkü Doğanın ötesi Tindir, Logos değil. Tam tersine, Mantık Doğa ve Tin için biçimsel ya da kavramsal öncüldür. ‘Mantık Bilimi = Ontoloji' denklemi de geçersizdir çünkü Ontoloji yalnızca Nesnel Mantığa karşılık düşer, Mantığın bütününe değil. Sözde modern “mantık” girişimleri Mantık Bilimi' nin yalnızca Öznel Mantık üçlüsünün birinci bölümü olan Kavram Mantığının (Kavram, Yargı, Tasım) dizgesel yapısı ile ancak bölümsel olarak örtüşür ve Nesnellik ve İdea bölümlerini dışlar. Bütün bu dışlanan kavramsal içeriğin mantıksal olmadığı önyargısı modern simgesel “mantık” modellerinin dilbilgisine andırımlı ve sözde matematiksel yapısının mantıksal olduğu gibi enteresan bir sanıdan doğar.

- Aziz Yardımlı

Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
9789753970396
Boyut
13.50x19.00
Sayfa Sayısı
432
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2020-12
Çeviren
Aziz Yardımlı
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe Almanca
Gerçek Tıp plus Gerçek Tıbbın 10 Şifresi 88,00 TL    55,58 TL  
Kapat