Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
24
Kurşun Kalem Üç Aylık Edebiyat Dergisi Sayı: 51 Ocak - Şubat - Mart 20

Kurşun Kalem Üç Aylık Edebiyat Dergisi Sayı: 51 Ocak - Şubat - Mart 2019

Kolektif  / 
EditördenMerhaba Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikle, Kurşun Kalem edebiyat dergisinin onuncu yılını kutladık. Dergimize yazan, yaşatan tüm sanatçılara teşekkür ederiz. Bu sayımızın gündem dosyası ...

Stokta var
Kargo Ücreti : 5,50 TL
Liste Fiyatı
: 15,84 TL
Kitapzen Fiyatı
: 12,04 TL
Kazancınız
: 3,80 TL
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Editörden
Merhaba

Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikle, Kurşun Kalem edebiyat dergisinin onuncu yılını kutladık. Dergimize yazan, yaşatan tüm sanatçılara teşekkür ederiz.

Bu sayımızın gündem dosyası "Sanatta Yaratıcılık." Bilim adamlarına göre yaratıcılık kendiliğinden gelmez. Farklı düşünmek, sorunlara empati yapmak, bir şeyi dert ederek araştırmak, farklı kültürleri öğrenmek, yaratmak için önemlidir. Yapılan araştırmalara göre olağan dışı ve beklenmedik olayları bire bir yaşamak, doğada gezinmek, çevre değişikliği, kitap okumak ve yeni düşünceler yaratıcılığı tetikliyor... Arşiv niteliği taşıyan "Sanatta Yaratıcılık" dosyamızı Özge Sönmez hazırladı. Yusuf Alper "Yaratıcı-Sanatçı Psikodinamiği ve Şiir"i inceledi. "Çağdaş Sanat Bağlamında Yaratıcı Düşünce"yi Yur-dagül K. Gündüz, Hülya Nutku ise "Sanat ve Yaratıcılık"ı yazdılar.

Nigar Pösteki yazısında "Film bir yönetmenin düşüdür. Bu düşü gerçeklik yaratmıştır. Ancak onu öykü, çekim, kurgu aşamaları ile or-taya koyan, görünür kılan yönetmendir. Bu nedenle de filmin sahibi olarak nitelendirilir. Bir yaratıcı yönetmen, sanatçı olduğu kadar lider konumundadır. Çünkü film yapmak bir ekip işidir. Film yönetmene aittir, sonsöz yönetmenindir ama filmin yaratıcısı tek başına yönetmen değildir. Bu nedenle de sinema hem öznel hem kolektif olarak ya-ratılan bir sanattır."a dikkat çekti. "Sinemayı sanat yapan vazgeçilmez ögelerdendir yaratıcılık. Sinemanın varoluşu yaratıcılığın ta kendisinden doğar" diyen Mustafa Bal "Yaratıcı Yönetmenin Fransızca Tanımı 'Auteur' ve Sinemaya Tanrısal Bakış"ı inceledi.

"Roman ve Yaratıcılık" başlıklı yazısında Semiramis Yağcıoğlu birçok yapıttan örneklerle romanda yaratıcılığı okurlara sunuyor. Hidayet Karakuş "Yaratıcılık Yazarken Ortaya Çıkar" başlıklı yazısında "Yaratıcılık, sorumluluktur; sorumluluksa yazarı, yaratıcı olmaya götürür" diyerek disiplinli çalışmaya dikkat çekiyor. Feyza Hepçilingirler "Taşın İçinde Bir Şey Yok", Jale Sancak "Çerçevenin Dışına Çıkmak, Yaratıcılık", Zafer Doruk "Bir Öykü Yaratmak", Gönül Çatalcalı "Romanda Yaratıcılık", Hüseyin Yurttaş "Şiirde Yaratıcılık"ı yazarken, Nezihe Altuğ da "Nedir Hepimizin Derdi? Biçim Mi? Yoksa 'Merkezi Fantazi' Mi?"yi irdeledi.

Aytül Akal "Çocuk Öykülerinde Yaratıcılık Ne Yazalım, Niye Yazalım, Nasıl Yazalım?", Nevzat Süer Sezgin "Çocuk Edebiyatında Yaratıcılık", Ayça Avcı "Müzik ve Yaratıcılık", Merve Güven "Bilim ve Sanatın Yaratıcı Ortaklığı Veri Sanatı" Esi Ofli ise "Grafik Tasarım ve Yaratıcılık" hakkındaki yazıları ile yer aldılar gündem dosyamızda.

Bu Sayımızda Şairin Yirmi Dört Saati köşemizin iki konuk yazarı var. Hüseyin Yurttaş ve Emel İrtem. "Ayhan Can'a Mektuplar" dosyamızı Oğuz Tümbaş hazırladı. Ahmet Özer, Ahmet Günbaş, Atila Er, Oğuz Tümbaş, Y. Bekir Yurdakul'un mektuplarını, Hasan Devrim'in ise Ayhan Can'a ithaf ettiği şiiri okuyabilirsiniz.

Yer darlığı nedeniyle, dergimizde yer alan birçok yazı, öykü ve şiirlere sunuda yer veremedim. Her zaman olduğu gibi yine dopdolu bir Kurşun Kalem okuyacaksınız. Yeni sayıda görüşmek üzere, sevgiyle.

- Mine Ömer

Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
3990000030371
Boyut
16.00x24.00
Sayfa Sayısı
124
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2019-01
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Kapat