Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
33
Komünist Parti Manifestosu Karl Marx

Komünist Parti Manifestosu

1847'nin sonu, 1848'in başında yazılan bir broşürün bu denli büyük bir etki yaratmasının nedeni nedir? Onca eleştiriye, onca çürütme girişimine karşın Komünist Parti Manifestosu, nasıl oluyor da değerinden bir şey yitirmemiş, ...

Tedarik Süresi 4 gün
Kargo Ücreti : 7,90 TL
Liste Fiyatı
: 9,00 TL
Kitapzen Fiyatı
: 6,03 TL
Kazancınız
: 2,97 TL
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

1847'nin sonu, 1848'in başında yazılan bir broşürün bu denli büyük bir etki yaratmasının nedeni nedir? Onca eleştiriye, onca çürütme girişimine karşın Komünist Parti Manifestosu, nasıl oluyor da değerinden bir şey yitirmemiş, birçok düşünür tarafından yeniden ve yeniden keşfe çağrılan bir metin olma özelliğini korumuştur?

Daha önce sayısız Türkçe baskısı yapılan Manifesto'yu ilk kez Almanca aslından çeviren Erkin Özalp konuya şöyle yaklaşıyor:
"Manifesto, tüm Avrupa'yı sarsan bir burjuva devrim dalgasının arifesinde yazıldı. 1848 yılının başında, devrimin patlak vermesinin an meselesi olduğu da, bunun bir burjuva devrimi olacağı da biliniyordu. Manifesto'da, işçi sınıfının bağımsız hedeflerinin yanı sıra, bir burjuva devrimi karşısında alınması gereken tutumun da ortaya konması gerekiyordu.
Dolayısıyla, Manifesto'nun bazı yönleriyle eskimesi kaçınılmazdı.

Şaşırtıcı olan, tüm bunlara karşın, Komünist Parti Manifestosu'nun altına hâlâ imza atılabilecek, atılması gereken bir metin olmasıdır!

Bunu sağlayan, Marx ve Engels'in tercihlerini sınıfsal bakıştan, işçi sınıfının bakış açısından yana yapmış olmalarıdır." (Erkin Özalp; Manifesto'ya Dair, Komünist Parti Manifestosu içinde, s.74, Yazılama Yayınevi, 2007)

"Avrupa'da bir hayalet dolaşıyor - komünizm hayaleti" cümlesiyle başlayan Komünist Parti Manifestosu dört bölümden oluşuyor. Yazılama Yayınevi, bu dört bölüme ek olarak, Marx ve Engels'in değişik baskılar için kaleme aldıkları yedi önsöze, kitabı Türkçe'ye çeviren Erkin Özalp'in Manifesto'ya Dair başlıklı makalesine ve söz konusu çevirinin beşinci baskısı için yazmış olduğu sunuş yazısına yer verdi.

Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
9786055892425
Boyut
13.50x19.50
Sayfa Sayısı
94
Basım Tarihi
2013-01
Çeviren
Erkin Özalp
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Kategoriler
Gerçek Tıp plus Gerçek Tıbbın 10 Şifresi 88,00 TL    55,58 TL  
Kapat