Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
28
Gölgeye Övgü Jorge Luis Borges

Gölgeye Övgü

Yakın olan her şeyin uzaklaştığı doğrudur. Günbatımında, en yakınımızdaki şeyler gözlerimizden uzaklaşmaya başlarlar, görünen dünyanın benim gözlerimden uzaklaştığı gibi, belki de sonsuza dek. Kör olmanın kolaylıkları da ...

Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Yakın olan her şeyin uzaklaştığı doğrudur. Günbatımında, en yakınımızdaki şeyler gözlerimizden uzaklaşmaya başlarlar, görünen dünyanın benim gözlerimden uzaklaştığı gibi, belki de sonsuza dek.
Kör olmanın kolaylıkları da vardır. Ben kimi armağanları gölgeye borçluyum. Anglosakson dilini, Eski İzlandaca'nın önbilgilerini, birçok cümlenin, birçok dizenin, birçok şiirin verdiği keyfi ve sanki meydan okurmuş gibi, biraz iki yüzlülükle, Gölgeye Övgü adını verdiğim bir kitap yazmış olmanın sevincini.
Tanrı'nın acı alayı, bana kitaplarla birlikte geceyi armağan etmesiydi, yalnızca düşler kitaplığında, tan sökümlerinin bağışladığı anlamsız paragrafları okuyabilecek ışıksız gözleri bu kitaplar kentine vermesiydi. Amaçsız adımlarla, yüksek ve derin kör bir kitaplığını arşınlıyorum. Atlaslar ve ansiklopediler, Doğu ve Batı, yüzyıllar ve hanedanlar, simgeler ve dünyalar, neler sunuyor bu duvarlar! Ama boşuna. Karanlıkta ağır ağır, kararsız bastonumla anlamdan yoksun yarıgölgeyi araştırıyorum, Cennet'i bir kitaplık biçiminde düşleyen ben.
(Arka Kapak)

Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
9789754702453
Boyut
13.50x20.00
Sayfa Sayısı
373
Basım Tarihi
00
Çeviren
Münir H. Göle
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Kategoriler
Gerçek Tıp plus Gerçek Tıbbın 10 Şifresi 84,07 TL    53,19 TL  
Kapat