Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
28
Dünya Edebiyatının Ekolojisi Alexander Beecroft

Dünya Edebiyatının Ekolojisiİlkçağlardan Günümüze

Bir edebiyatı neler oluşturur? Ulusal edebiyat nedir? Farklı ülkelerin, toplulukların edebiyatları birbiriyle nasıl etkileşime girer? Dünya edebiyatına yönelik okumalar daha çok modern Batı'dan ve Batılı olmayanın Batı modernitesine ...

Stokta var
Kargo Ücreti : 5,50 TL
Liste Fiyatı
: 34,00 TL
Kitapzen Fiyatı
: 24,48 TL
Kazancınız
: 9,52 TL
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Bir edebiyatı neler oluşturur? Ulusal edebiyat nedir? Farklı ülkelerin, toplulukların edebiyatları birbiriyle nasıl etkileşime girer? Dünya edebiyatına yönelik okumalar daha çok modern Batı'dan ve Batılı olmayanın Batı modernitesine reaksiyonundan çıkan literatüre odaklanırken Alexander Beecroft, modern öncesi ya da Batılı olmayan (ya da her ikisi) metinlerin nasıl dolaştığını ve anlaşıldığını keşfetmeye dair bir okuma sunuyor. Herhangi bir edebiyatı, yalnızca kapsadığı metinlerin analiziyle anlamanın imkânsız olduğunu savunan Beecroft, bir edebiyatın siyasi, ekonomik, sosyokültürel ve dini çerçevede, aynı zamanda etkileşimde olduğu diğer diller ve edebiyatlarla ilişkisi içerisinde anlaşılabileceğini öne sürüyor.

Beecroft, Dünya Edebiyatının Ekolojisi'nde çeşitli boyutlardaki edebi ekolojiler ile edebi metinlerin üretildiği ve dolaşıma girdiği çevreler arasında gezinerek disiplinlerarası okumaları teşvik etmeyi; böylece antik, modern, Batılı veya Batılı olmayan edebiyatları çalışan kuramcıların bilimsel bir diyaloğa girmesini amaçlıyor.
Alexander Beecroft, South Carolina Üniversitesi Diller, Edebiyatlar ve Kültürler Bölümü'nde öğretim üyesi.
İngilizceden çeviren: Didem Dinçsoy

Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
9786057685094
Boyut
13.50x21.00
Sayfa Sayısı
211
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2020-02
Çeviren
Didem Dinçsoy
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Kapat