Facebook Twitter Instagram Kargo Banner
23
Bolu'da Osmanlı Dönemi Cami ve Hamamları (Ciltli) Hüseyin Tunçay

Bolu'da Osmanlı Dönemi Cami ve Hamamları (Ciltli)

Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürdüğü 6 yüzyılı aşkın dönemde, askeri ve siyasi başarıları ile kültürel alandaki ilerlemelerine ek olarak, ortaya koyduğu ‘ümran' eserleri ile de adından söz ettirmeyi başarmıştır. Cami, han, ...

Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürdüğü 6 yüzyılı aşkın dönemde, askeri ve siyasi başarıları ile kültürel alandaki ilerlemelerine ek olarak, ortaya koyduğu ‘ümran' eserleri ile de adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Cami, han, hamam, kervansaray, köprü ve çeşme gibi geniş bir alanda yapılar ortaya koyarak insana hizmet etmeyi amaçlayan Osmanlı'nın, kuruluşundan itibaren uzun süre sancak beyliği olarak tuttuğu Bolu'da da birçok eseri günümüze dek ulaşabilmiştir. Ancak, deprem bölgesinde yer alan kentte, birçok yapı gibi Osmanlı eserleri de bundan nasibini almış. Birçok cami ve hamam depremlerde hasar alarak, ya yeniden inşa edilmiş ya da tamir görmüş. Deprem, sel ve yangın gibi afetler nedeniyle, kaynaklarda var olduğu belirtilen bazı Osmanlı eserleri ise bugün artık yok. Bazı yapılar ise tamamen yıkılarak yerine yeni üslupla cami ya da hamamlar inşa edilmiş.

Bu çalışmamızda Osmanlı döneminde yapılmış olan başlıca cami ve hamamlar işlemeye çalıştık. Koruma Kurullarınca tescil edilmiş eserlerin yanı sıra, tescili olmayan ancak Osmanlı döneminden kalma bazı özgün yapılara da kitabımızda yer verdik.

Kitabın Özelikleri

Stok Kodu
9786056561412
Boyut
16.50x23.50
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2017-09
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Kategoriler
Gerçek Tıp plus Gerçek Tıbbın 10 Şifresi 84,07 TL    53,19 TL  
Kapat