Üye ol          
Psikolojik Danışmalık Meslek Etiği El Kitabı

Psikolojik Danışmalık Meslek Etiği El Kitabı

Yayınevinin tüm kitapları %5 indirimli
Dili: Türkçe
203 Sayfa
Stok Kodu: 9789758986729
Boyut: 20.0x22.0
Kapak Türü: Ciltsiz
Kağıt Türü: 1. Hamur
Temin süresi 2 gündür.
Baskısı tükendi
  • Açıklama
  • Yorumlar
Mesleki kimliğin kazanılmasında ve meslekleşmede meslek etiği önemli bir kıstas olarak yer almaktadır. Herhangi bir uğraş alanının meslekleşme sürecindeki Önemli ölçütlerden biri olan meslek etiği, son yıllarda ülkemizde psikolojik danışman eğitiminde giderek artan bir öneme sahip olmaya başlamıştır. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği ve Yüksek Öğretim Kurulu gibi önemli kuruluşlar, Meslek Etiği ve Yasal Konular dersini ikibinli yıllarda psikolojik danışman eğitiminde gerekli görmektedir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans programları müfredatlarında zorunlu ders olarak yer alan bu ders kapsamında yararlanılabilecek Türkçe kaynaklar son zamanda alan yazınına katılmaya başlanmıştır.

Bu çalışma, ülkemizde psikolojik danışman eğitiminde önemli yeri olan Meslek Etiği ve Yasal Konular dersinde kullanılabilecek daha geniş kapsamlı kaynaklara ve ders kitaplarına yardımcı bir kitapçık olarak düşünülmüştür, örnek etik ikilem çözümlerinin ve her bölümde verilen çoğu yaşanmış örnek durumların, kuramsal konuların daha iyi anlaşılmasında destekleyici olması beklenmektedir. Konularla ilgili verilen Örnek durumlar tartışma yapma, canlandırma ve rol oynama gibi Öğrenci-merkezli sınıf içi etkinlikler için kullanılabilmektedir. Ayrıca, ülkemizdeki psikolojik danışmanları meslek etiği açısından ilgilendirebilecek belirli yasa ve yönetmelikler hakkında verilen bilgilerin de uygulamada yararlı olacağı düşünülmektedir.

Bu kaynağa örnek etik ikilem çözümü ile katkıda bulunan yüksek lisans öğrencim Araştırma Görevlisi Psik. Dan. Zeynep Erkan'a, yayın öncesinde metni yazım açısından inceleyen Yrd. Doç. Dr. Seçil Alkış'a, bu çalışmada benden desteğini esirgemeyen yakın arkadaşlarıma, meslektaşlarıma, aileme ve eşime sonsuz teşekkür borçluyum. Meslek Etiği ve Yasal Konular dersimi alan ve katılımlarıyla dersi zenginleştiren psikolojik danışman adayı öğrencilerime de teşekkürlerimi sunarım.
-Yrd. Doç. Dr. Rahşan Siviş Çetinkaya-
(Tanıtım Bülteninden)
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Kapat