Üye ol          
15 Yaşında Bir Kaptan

15 Yaşında Bir Kaptan

Yayınevinin tüm kitapları %30 indirimli
Basım Tarihi: 00
Dili: Türkçe
1 Sayfa
Stok Kodu: 9799759991219
Boyut: 13.50x20.00
Çeviren: Neşe Baltacı
Kapak Türü: Ciltsiz
Kağıt Türü: 2. Hamur
Temin süresi 2 gündür.
Baskısı tükendi
  • Açıklama
  • Yorumlar
  • Yazarın diğer ürünleri
  • Yayınevinin diğer kitapları
2 Şubat 1873 günü, Gezgin adlı yelkenli, Greenwich meridyenine göre 43 derece 57 daika güney enlemiyle 165 derece 19 dakika batı boyalmında bulunuyordu.

Güney denizlerinde uzun bir süre avlanmak üzere San Fransisko'da donanmş olan dört yüz tonluk bu gemi, Kaliforniyalı zengin armatör Bay Weldon'a ait olup, senelerden beri Kaptan Hull tarafından iade ediliyordu.

Hızlı ve sağlam bir gemi olan Gezgin, Bay Weldon'un her mevsim Güney Kutbu'ndan kuzey denizlerine kadar dünyanın her tarafına gönderdiği balıkçı filosunun en küçük gemilerinden biriydi.

Kaptan Hull'un emrinde beş usta tayfayla bir de acemi tayfa vardı. Böyle uzun srekli büyük bir balina avı için bu mürettebat çok azdı. Fakat, diğer armatörler gibi Bay Weldon da, gemisini idare edecek tayfayı San Fransisko'da temin ettikten sonra, eksik mürettebatını Yeni Zellanda'da tamamlamayı daha ekonomik buluyordu. Ordaki zıpkıncı ve gemiciler çok az ücretle çalışan, başarılı insanlardı. Av mevsimi sona erince bu adamlar tekrar Yeni Zellanda'ya bırakılıyorlardı...
(Kitabın İçinden)
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Kapat